• Kategorie
  • Szukaj
  • Suplementy na sen

 

Specyfiki ułatwiające zasypianie służą sporej grupie osób. Przemęczenie, długotrwały stres, choroby i zmiany stref klimatycznych to tylko kilka powodów, dla których suplementy na sen są coraz częściej wybierane. Ważne, aby ich skład zawierał naturalnie występujące substancje i wyciągi roślinne. Ich działanie opiera się głównie na uspokajaniu układu nerwowego.

Najważniejsze składniki preparatów ułatwiających zasypianie

Nawet bardzo zmęczony człowiek może mieć kłopoty ze snem, jeśli jego organizm jest rozregulowany. Za zasypianie odpowiada melatonina – hormon produkowany samoczynnie przez organizm pod koniec dnia. Ma on być sygnałem na „zwolnienie”, zmniejszenie aktywności i przygotowanie się do snu. Suplementy diety na sen wspomagają wieczorne wyciszenie się, dzięki czemu znacznie skracają czas, w jakim zasypiasz i wydłużają najbardziej pożądaną dla organizmu fazę snu – REN. Uzupełnieniem listy niezbędnych organizmowi składników powinien być magnez. Jego niedobór sprawia, że nawet po kilku godzinach snu budzimy się zmęczeni i niewyspani. Niska jakość snu wpływa z kolei nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na sposób funkcjonowania w ciągu dnia.

 Ziołowe suplementy na lepszy sen

Wiele dobrego dla Twojego snu mogą zrobić odpowiednie wyciągi i ekstrakty roślinne, na czele z lawendą i melisą. Zapach lawendy, ale również jej olejki eteryczne obecne w składnikach suplementów, przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, a co za tym idzie – powoduje on senność. Obniża też nieznacznie temperaturę ciała podczas snu, sugerując organizmowi, że nadszedł czas na odpoczynek. Z kolei melisa odpowiada w suplementach diety na lepszy sen za wyciszenie nawet przy stanach lękowych, stresie, przemęczeniu, uczuciu niepokoju. Redukuje też i samą bezsenność. Uzupełniająco stosowany jest także wyciąg z rumianku, pobudzający receptory odpowiedzialne za relaks i zasypianie. Jako powszechnie stosowane zioła wszystkie wyżej wymienione są bezpieczne. 

Suplementacja przy bezsenności

 

Znacznie poważniejsza w skutkach jest bezsenność. Suplementy diety na sen przy takich dolegliwościach powinny opierać się na odpowiednio wysokiej dawce witaminy D. Warto pamiętać o dobroczynnie wpływających na zasypianie i jakość snu ziołach. W wielu suplementach diety na sen pojawiają się wyciągi z waleriany, passiflory, chmielu, ponownie też lawendy, rumianku i melisy. Wszystkie one wpływają na układ nerwowy, redukując uczucie niepokoju, łagodząc stany lękowe i pomagając się wyciszyć. Poprawiają też jakość snu, skracając tym samym liczbę godzin snu, niezbędną do pełnej regeneracji organizmu. Wśród bardziej nowatorskich substancji stosowanych na insomnię wymienia się: kwas gamma-aminomasłowy, kannabidiol i 5-hydroksytryptofan.