• Kategorie
  • Szukaj
  • Suplementy na wątrobę

Wątroba jest największym i jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Pełni wiele bardzo różnych funkcji - magazynuje, produkuje oraz przekształca substancje niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu

Do zadań wątroby należą między innymi: 

  • gromadzenie (i w razie potrzeby uwalnianie) węglowodanów, witamin, soli mineralnych i żelaza,
  • produkcja żółci (niezbędnej do trawienia tłuszczów), enzymów, niektórych białek osocza krwi oraz składników odpowiedzialnych za jej krzepnięcie, a także czynników odpornościowych,
  • przekształcanie różnych rodzajów węglowodanów w łatwo przyswajalną glukozę,
  • filtracja krwi i metabolizowanie alkoholu, leków oraz toksyn do postaci nieszkodliwych dla organizmu,
  • udział w termoregulacji.

Wątroba jest niezwykle pracowitym i wielozadaniowym narządem. Ma pod swoją kontrolą bardzo wiele niezbędnych do życia procesów, jest więc po prostu zbyt ważna, żeby o nią nie zadbać. Dla zachowania jej w zdrowiu istotne jest między innymi ograniczenie picia alkoholu, zdrowa dieta, aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dodatkowym wartościowym wsparciem może być odpowiednio dobrany suplement diety na wątrobę. Ważne jest przy tym, aby jego wprowadzenie uprzednio skonsultować ze specjalistą - lekarzem lub farmaceutą.

Suplementy na wątrobę

Najbardziej znane ze swojego dobroczynnego wpływu na wątrobę i zachodzące w niej procesy metaboliczne są fosfolipidy i cholina (witamina B4). Swoje wsparcie zapewnią także zioła: ostropest plamisty, który wspomaga regenerację wątroby; kurkuma i karczoch, które przyczyniają się do jej prawidłowego funkcjonowania; mniszek lekarski i jałowiec mające wpływ na zwiększenie wydzielania żółci  poprawiają trawienie ciężkostrawnych pokarmów.

Witaminy z grupy B oraz witamina A i C również wpływają na pracę wątroby i procesy trawienne. Wspomagają przemianę materii - przy czym ryboflawina (witamina B2) wspiera też utrzymanie krwinek czerwonych w dobrym stanie. Te i wiele innych składników zawartych w suplementach na wątrobę,wszechstronnie wspomaga ją w wypełnianiu codziennych różnorodnych zadań. Oczyszczając, wpływają na poprawę trawienia oraz zmniejszenie dolegliwości układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, czy uczucie ciężkości po posiłku. Ponadto przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Suplementy diety na wątrobędostępne są w wielu formach, między innymi jako saszetki do sporządzania naparu, kapsułki czy krople.