• Kategorie
  • Szukaj
  • Suplementy diety

Suplementy diety

Stosowanie suplementów diety ma na celu dostarczenie organizmowi tych substancji, których nie dostarczamy mu w codziennej diecie. Odpowiednio skomponowana i regularnie przyjmowana suplementacja może pomóc m.in. w osiągnięciu wymarzonej wagi, zachowaniu pięknego i młodego wyglądu, świetnego samopoczucia czy polepszeniu koncentracji.

Jakie substancje znajdziesz w suplementach diety?

Podstawą większości naturalnych suplementów diety są witaminy z grupy B, witamina A, C, D, E, K, ale też kwas foliowy i pantotenowy, tiamina, biotyna, niacyna i ryboflawina. Do listy należy dopisać również siedemnaście składników mineralnych: bor, chlorki, chrom, cynk, fluorki, fosfor, jod, krzem, magnez, mangan, molibden, miedź, potas, selen, sód, wapń, żelazo. Wiele suplementów uzupełnianych jest w takie dodatki, jak aminokwasy, błonnik czy kwasy tłuszczowe. Prozdrowotne właściwości wykazują również prebiotyki i probiotyki, luteina i produkty pochodzące z natury – ekstrakty i wyciągi roślinne.

Naturalne suplementy diety – które warto przyjmować?

We wszystkim trzeba znać umiar, dlatego nawet naturalne suplementy diety wybieraj z głową, szukając tych, które dostarczą Ci tych składników, jakich potrzebuje Twój organizm. Każdy człowiek jest inny, dlatego różne są też nasze potrzeby. Kobiety ciężarne lub planujące ciążę powinny regularnie przyjmować kwas foliowy, weganie uzupełniać niedobór witaminy B12; witamina D zalecana jest zaś każdemu w okresie od jesieni do późnej wiosny, kiedy nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować jej samodzielnie.

Istnieje grupa najpopularniejszych suplementów diety, które można przyjmować całorocznie. Wśród nich wymienia się często magnez. Niedobór tego składnika mineralnego wpływa na układ nerwowy, prawidłową pracę jelit i serca. Podobnie przedstawia się sytuacja z witaminą C, znaną ze wsparcia organizmu w walce z przeziębieniami. W praktyce witamina ta jest również antyoksydantem, a jej niedobór powodować może bóle mięśniowe, nadczynność tarczycy, osteoporozę, a nawet depresję.

Suplementy diety dla mężczyzn i kobiet

 

Suplementy diety można podzielić na te dedykowane dla kobiet i dla mężczyzn. W ich składzie znajdą się ekstrakty i wyciągi roślinne, dedykowane jednej lub drugiej płci. Zachowanie tego rozróżnienia ma znaczenie ze względu na zawartość poszczególnych składników, wskazanych dla każdej z płci. Panom szczególnie zaleca się stosowanie suplementów diety uzupełniających niedobory selenu, witaminy C, B2 i magnezu. Z kolei Panie chętnie sięgają po suplementy zawierające w swoim składzie kolagen, ale też suplementy złożone, które kompleksowo wpływają na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. 

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny